23 докази, що книжки роблять нас кращими

ЦМБ 12 травня 2020


Усі ми чули, що читання корисне. Але в чому саме полягає ця користь? Ось результати деяких досліджень, які розкажуть, які саме навички розвиваються, коли ми читаємо.

1. Читання зменшує стрес.

Гуляєте або слухаєте музику, щоб позбутися стресу? Вчені з університету Сассекса вважають, що замість цього вам варто почитати книжку. Читання визнали найефективнішим способом зняти стрес. Вже шість хвилин читання знижують рівень стресу на 2/3.

2. Читання допоможе позбутися безсоння.

Читання – один з найефективніших способів розслабитися і налаштуватися на сон. Яскраве світло від телевізора чи телефону посилає у мозок сигнал, що пора прокидатися. Читання книжки з приглушеним освітленням має зворотній ефект – мозок розуміє, що треба відпочити.

3. Читання робить вас більш чуйними.

Читаючи, ви, безсумнівно, співпереживаєте героям книжки. Дослідження свідчать, що, переймаючись художнім твором, людина вчиться співчувати і емоційно розуміти іншу людину в реальному житті.

4. Читання покращує функціонування мозку.

Вчені з університету Еморі довели, що після читання книжки в людини на кілька днів підвищується рівень інтелекту. Автори дослідження стверджують, що читання збільшує кількість нервових зв’язків у мозку людини на фізіологічному рівні.

5. Книжки-самовчителі допомагають боротися з депресією.

Згідно з даними шотландського дослідження, читання самовчителів є ефективним способом лікування депресії. Пацієнти, яким запропонували такі книжки, через рік показали значно нижчий рівень депресії порівняно з пацієнтами, які отримували допомогу лише від свого лікаря загальної практики.

6. Читання робить вас привабливішим.

Високий інтелектуальний рівень робить вас більш привабливим для людей. Можливість підтримати розмову на будь-яку тему і блиснути ерудицією при знайомстві дає більше шансів, що людина віддасть перевагу саме вам.

7. Читання допомагає визначатися з життєвими цілями і давати раду труднощам.

Вчені з Університету штату Огайо визначили, що чим більше людина читає, тим більше вона ідентифікує себе з персонажами книги, переносячи тим самим їхню модель поведінки у своє життя. Так книжка може допомогти зустріти любов усього життя, подолати труднощі і просто наслідувати хороший приклад.

8. Люди, які читають, соціально активніші.

Дослідження, яке провів Національний фонд мистецтв, показало, що люди, які читають, беруть значно активнішу участь в діяльності культурних та громадських організацій і співтовариств.

9. Читання покращує пам’ять і розумові здібності.

Завжди, коли ви читаєте, ви тренуєте мозок. Кожного разу він створює нові зв’язки для зберігання отриманої інформації. Дослідження виявили, що у людей, які постійно читають і пишуть, зниження розумової діяльності відбувається значно повільніше, ніж у тих, хто рідко дає мозку такі навантаження.

10. Читання розширює словниковий запас.

Коли ви читаєте, то стикаєтесь зі словами, які зазвичай не використовують у розмовній мові. Якщо слово незнайоме, не обов’язково шукати його в тлумачному словнику. Інколи його значення можна зрозуміти зі загального змісту. Читання, окрім цього, сприяє загальній грамотності.

11. Читання розвиває ваші письменницькі здібності.

У процесі читання ви переймаєте стиль і манеру писання автора книжки. Так само, як прослуховування музики може вплинути на стиль музиканта, так і письменник впливає на здібності до письма того, хто читає його книжку.

12. Люди, які читають, часто більш розвинуті фізично.

Дослідження показують, що люди, які читають, частіше роблять фізичні навантаження. У тренажерному залі вони займаються довше і краще пропрацьовують вправи.

13. Читання допомагає бути відкритішим.

Таку точку зору підтримує опубліковане в журналі «Creativity Research Journal» дослідження: література відкриває розум для нових ідей. Більше того, люди, які щойно прочитали коротеньку історію, менше потребували усамітнення.

14. Читання полегшує вивчення іноземних мов.

Регулярне читання допомагає легше розуміти і запам’ятовувати новий матеріал, особливо при вивченні нової мови.

15. Читання розвиває вміння слухати.

Як не дивно, читання покращує навички аудіювання, полегшуючи для розуміння лексику і граматику. Особливо яскраво це проявляється, коли читаєш вголос.

16. Читання розвиває творчі здібності.

Коли педагоги університету Обафемі Аволау включили тематичні комікси в освітню програму молодших класів, вони помітили, що суміш картинок і слів підвищує творчі здібності дітей. Так само книги впливають на дорослих.

17. Читання може попередити хворобу Альцгеймера.

Різноманітні дослідження показали, що читання робить людей менш схильними до хвороби Альцгеймера. Мозок, як і будь-який інший орган, має потребу в підтримці і зміцненні за допомогою вправ. І читання – це ідеальний спосіб.

18. Спільне читання покращує стосунки батьків і дітей.

Психологи стверджують, що під час спільного читання між батьками й дітьми встановлюється особливий зв’язок, який ніколи б не виник під час спільного перегляду телевізора чи інших подібних розваг.

19. Читання допомагає справитися з фінансовими труднощами.

Згідно зі статистикою, 43% дорослих людей з низьким рівнем навиків читання живуть бідно. Серед читачів з високою грамотністю таких лише 4%.

20. Діти, які читають книжки, набагато краще справляються з навчанням.

Дослідження підтвердили, що діти, які багато читають і отримують від цього задоволення, набагато краще дають собі раду в школі. При цьому вони показують хороші результати не тільки в граматиці, але й в математиці.

21. Читання допомагає реабілітувати злочинців.

Одне дослідження показало, що злочинці, які пройшли курси підвищення грамотності за ґратами, на 30% рідше скоюють правопорушення після звільнення.

22. Читання робить вас добрим розповідачем.

Чим більше чужих історій ви читаєте, тим краще будете розповідати свої. Ви навчитеся краще відфільтровувати непотрібну інформацію і краще подавати потрібну. Чим захопливішими будуть ваші історії, тим цікавішою людиною ви будете здаватися для інших людей, тим переконливішими будуть для них ваші слова.

23. Читання спонукає робити світ кращим.

Активні читачі в три рази частіше займаються благодійною і волонтерською діяльністю. Читання спонукає нас співпереживати тим, кому погано, і подавати таким людям руку допомоги.