Айстопер «Український Шекспір – Марко Кропивницький» до 180-річчя від Дня народження батька українського театру

Бібліотека-філія №5 для дітей 7 травня 2020


Цьогоріч в травні минає 180 років з дня народження Марка Кропивницького.

З його ім’ям пов’язана ціла епоха! Марко Кропивницький був  актором, драматургом, режисером, письменником, композитором, співаком, публіцистом, громадським діячем. Став засновником українського театру. 

 

Марко Лукич виплекав справжніх зірок світової сцени, а театр Кропивницького зумів стати у ряд кращих національних у Європі та здобув гучну славу. Його колектив із успіхом гастролював по всій царській Росії,  у Варшаві, Мінську, Вільно, Тифлісі, Галичині, Австро-Угорщині.

Все своє життя засобами мистецтва боровся за духовне визволення України: як драматург і актор палким мистецьким словом пробуджував національну свідомість народу, закликав його зберігати й відстоювати свої культурні надбання.


Цікаві факти про Марка Кропивницького:

·        За своє життя Марко Кропивницький зіграв понад 500 ролей.

·        З його ім’ям пов’язане перше прилюдне виконання пісні на слова Т. Г. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий» (володів голосом широкого діапазону від тенора до басу).

·        Написав понад 40 п’єс.

·        10 січня 1882 року під його керівництвом відбувся перший виступ українського професійного театру в театрі Бергоньє (тепер— Національний академічний театр російської драми імені Лесі Українки).

·        Заснував відомий театр корифеїв.

·        Був пристрасним рибалкою та мисливцем. Саме під час риболовлі він і познайомився з Іваном Тобілевичем (Іван Карпенко-Карий), також любителем порибалити.

·        Марко Кропивницький був шульгою.

·        Багато палив і майже ніколи не розлучався з люлькою.

·        Організував першим на теренах тодішньої імперії дитячий театр, акторами в якому були лише діти.

·        Його іменем названо місто Кіровоград.