Перший українець-бургомістр Володимир Лучаківський

19 березня 2018 року Тернопільська міська рада


Розповісти про цю непересічну ділову людину, славетного громадянина і бургомістра, великого працелюба, щирого патріота рідного міста та відмінного господаря вирішили у Тернопільській міській раді працівники бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля»

Хто ж він, перший бургомістр-українець Тернополя? Сучасники згадували: «На початку 1870-х років найвизначнішою постаттю поміж українців Тернополя і взагалі Поділля був молодий тоді адвокат Володимир Лучаківський. Він був єдиним адвокатом-українцем в Тернополі. Активно займався народними справами і його призначили посадником (бургомістром) Тернополя, що у той час було немислимо, щоб українець обійняв таку високу посаду. Але це сталося завдяки його поміркованій політиці, вмінню дипломатично вирішувати проблеми, високій освіченості та авторитету серед різних верств населення».

Володимир Лучаківський народився 19 березня 1838 року в с. Ременеві нині Кам’янка-Бузького району на Львівщині в родині парафіяльного священика Дмитра Лучаківського та доньки отця Дольницького. Незадовго сім’я переїжджає у село Довжанку поблизу Тернополя, де батько отримав нову парафію. Володимир Лучаківський виховується в родині спадкоємних священиків, які в той час були головною складовою української інтелігенції, де культивувались передові прогресивні віяння національного відродження. Наразі вивчено лише дещицю з літературного спадку громадського діяча. Не дарма з ним щиро спілкувався Іван Франко. 

За роки роботи він провів у Тернопіль телефонний зв'язок, уклав угоди з фірмами Відня та Будапешта (завдяки чому в місті побудували електростанцію, проклали водогін і каналізаційну систему, розбили парк відпочинку) та й загалом почали будувати вулиці за європейським зразком, а називати – на честь славетних земляків.